Szwedzka firma PG Monitoring System AB, dysponująca wieloletnim doświadczeniem w monitorowaniu sieci ciepłowniczych na rodzimym rynku od lat wykorzystuje w swoich instalacjach rozwiązania telemetryczne dostarczane przez firmę Inventia. W ubiegłym roku wykonała swój pierwszy projekt na terenie Chińskiej Republiki Ludowej.
Realizacja projektu jest następstwem wielu prezentacji i pokazów zrealizowanych w ostatnich latach przez Pipegurad dla firm zajmujących się produkcją, dystrybucją oraz odbiorem energii cieplnej w kilku większych miastach Chin. W mieście Baotou, w północnej części Chin wybudowano pierwszą instalację produkującą energię cieplną z wykorzystaniem rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Woda podgrzewana jest w efekcie pozyskiwania energii z promieni słonecznych poprzez liczną sieć paneli solarnych oraz farm wiatrowych. Firma Pipeguard w tym projekcie odpowiedzialna była za wdrożenie systemu monitorowania rur oraz węzłów wykorzystywanych w dystrybucji ciepła.
Chińska Republika Ludowa nie stroni od rozwiązań proekologicznych. Na zdjęciu powyżej widać system oświetlenia ulic wykorzystujący panele solarne, jako źródła zasilania.
„Jako dostawca zaawansowanych systemów nadzoru dedykowanych do monitorowania parametrów sieci ciepłowniczych zapewniliśmy swoim chińskim partnerom w pełni skalowalny system kontroli wycieków i alarmowania o obecności wilgoci wewnątrz izolacji rur” relacjonuje Håkan Klarin, CEO w PG Monitoring System AB.
W przypadku wykrycia przez system najmniejszej nieszczelności (do kilku centymetrów wycieku pojawiającego się w okolicy punktu pomiaru na dystansie do 4000 metrów rury) wzbudzany jest błyskawicznie alarm, a informacja o zaistniałym zdarzeniu jest rozsyłana do służb nadzoru i konserwacji. Dodatkowo dane są przechowywane w chmurze Pipeguard Web System (PGWEB), a dostęp do nich jest możliwy z dowolnego miejsca poprzez Internet – popularny interfejs WWW.
Moduł telemetryczny microPG do zbierania danych z rozproszonych punktów instalacji ciepłowniczej został zaprojektowany i jest obecnie produkowany przy bliskiej współpracy z firmą Inventia. Na bazie tej współpracy powstało w przeszłości dla potrzeb firmy PG kilka rozwiązań typu OEM, które po dzień dzisiejszy bezawaryjnie pracują w wielu systemach klientów firmy. Dodatkowo bazując na bogatej ofercie standardowych urządzeń firmy Inventia Pipeguard jest w wstanie zrealizować praktycznie wszystkie potrzeby klientów w zakresie zdalnego nadzoru. Klienci otrzymują rozwiązania, w których można zaprezentować ciśnienie różnicowe, wysokość temperatur na zasilaniu i powrocie rury, wskazania poziomów zalania, rezystancję izolacji wykrycia przecieków oraz pozostałe parametry węzłów cieplnych.
Obecnie firma Pipeguard może pochwalić się referencjami, w których z systemu PGWEB korzystają klienci sześciu stolic na różnych kontynentach, począwszy od Los Angeles aż po Pekin. Największym rynkiem dla naszego szwedzkiego partnera nadal pozostaje Skandynawia. „Wyraźny wzrost zapotrzebowania i zamówień otrzymywanych z Chin niezwykle cieszy i pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość. Jednocześnie odczuwamy ogromny impuls napędzający nas do dalszej pracy. Nasze dotychczas wykonane realizacje spotykają się z wielkim uznaniem i zadowoleniem klientów. Nie ma cenniejszej nagrody jak pełna satysfakcja klienta”, dodaje z dumą Håkan Klarin.
Autor: Håkan Klarin