.

Projekt bez nazwy (9)

Data:
18.02.2025 
Autor:
Zespół Inventia

BLOG

Jak Internet of Things (IoT) rewolucjonizuje branże takie jak przemysł, energetyka, rolnictwo?

Dowiedź się:
  • Czy wiesz, jak bardzo technologie telemetryczne w IoT mogą zrewolucjonizować Twój biznes?
  • Energetyka, przemysł, rolnictwo i inteligentne miasta, czyli zastosowania telemetrii w praktyce
  • Jak wykorzystać pełen potencjał danych telemetrycznych? – interaktywne platformy chmurowe i zdalne zarządzanie urządzeniami
W dobie cyfryzacji i rosnącego zapotrzebowania na inteligentne rozwiązania, technologie telemetryczne odgrywają istotną rolę w optymalizacji procesów operacyjnych. Nowoczesne systemy IoT (Internet of Things) rewolucjonizują branże takie jak przemysł, energetyka, rolnictwo czy zarządzanie infrastrukturą miejską, umożliwiając efektywne monitorowanie, analizę danych i automatyzację.

Czy wiesz, jak bardzo technologie telemetryczne w IoT mogą zrewolucjonizować Twój biznes?

Rozwój technologii telemetrycznych opiera się na nowoczesnych sieciach komunikacyjnych LTE, w tym energooszczędnych LTE Cat. M1 oraz NB-IoT, które zapewniają stabilną i energooszczędną transmisję danych. Systemy te integrują się z chmurą obliczeniową (cloud computing – to nowoczesna technologia służąca do przechowywania, przetwarzania i zarządzania danymi) i platformami analitycznymi, co umożliwia stały dostęp do ważnych informacji z poziomu urządzeń mobilnych.

Moduły telemetryczne i lokalizacyjne znajdują zastosowanie w wielu branżach. Wyróżniają się one elastycznością konfiguracji i obsługą otwartych standardów, takich jak MQTT czy Modbus RTU. Integratorzy systemów i dostawcy rozwiązań telemetrycznych, dostarczają sprzęt i wsparcie techniczne, umożliwiając skuteczne wdrożenia.

Energetyka, przemysł, rolnictwo i inteligentne miasta, czyli zastosowania telemetrii w praktyce

1. Energetyka, wodociągi i gazownictwo

Systemy telemetryczne wspierają zarządzanie infrastrukturą krytyczną, umożliwiając:

  • monitoring parametrów sieci energetycznych z wykorzystaniem modułu MT-151 LED, który zapewnia kontrolę i nadzór nad urządzeniami zdalnymi,
  • wykrywanie wycieków wody i kontrolę ciśnienia za pomocą MT-718, który oferuje długą autonomiczną pracę dzięki zasilaniu bateryjnemu,
  • optymalizację zużycia gazu i ciepła dzięki modułom MT-156 HMI, umożliwiającym monitorowanie i analizę parametrów procesowych.

 

2. Przemysł 4.0 i automatyzacja

W przemyśle technologie IIoT (Przemysłowy Internet Rzeczy) pozwalają na:

  • bieżącą kontrolę produkcji i parametrów procesowych za pomocą MT-151 LED, który obsługuje różnorodne interfejsy komunikacyjne,
  • nadzorowanie stanu maszyn i wykrywanie awarii dzięki MT-151 HMI, który oferuje zaawansowaną funkcjonalność wraz z wbudowanym tekstowym ekranem,
  • predykcyjną konserwację, zmniejszającą ryzyko przestojów, z użyciem modułu MT-331, który integruje się z systemami SCADA.
  • bezprzewodową integrację w sieci 2G/LTE różnych urządzeń zdalnych (np. Jednostki pomiarowe, sterowniki PLC, stacje I/O, panele operatorskie) wykorzystując bramy komunikacyjne MTX-2050v2 oraz MT-221.

3.Rolnictwo i smart farming

Dzięki nowoczesnym modułom telemetrycznym rolnicy mogą:

  • optymalizować nawadnianie za pomocą MT-121, który umożliwia sterowanie pompami i zaworami,
  • precyzyjnie śledzić temperaturę oraz wilgotność w magazynach oraz chłodniach za pomocą systemu CoolSens,
  • analizować zużycie nawozów i środków ochrony roślin.

Moduły telemetryczne oraz dedykowane systemy jak Agreus, w rolnictwie pozwalają rolnikom i ogrodnikom osiągnąć wiele korzyści, szczególnie w kontekście ogrodów wertykalnych, trawników, ogrodów oraz obszarów zielonych jak również pól uprawnych.
Oto kilka kluczowych punktów:

  • monitorowanie wilgotności gleby,
  • monitorowanie składników odżywczych w glebie,
  • kontrola temperatury gleby i powietrza,
  • zarządzanie systemem nawadniania
  • analiza jakości gleby
  • zmniejszenie kosztów operacyjnych
  • zwiększenie plonów i jakości upraw
  • zrównoważony rozwój.

4. Inteligentne miasta i budynki

Systemy IoT wspierają zarządzanie infrastrukturą miejską poprzez:

  • optymalizację transportu publicznego z wykorzystaniem lokalizatorów ML-941 i ML-232,
  • kontrolę zużycia energii i mediów za pomocą modułów MT-058,
  • poprawę bezpieczeństwa i komfortu użytkowników budynków przy użyciu ekonomicznej serii modułów telemetrycznych MT-025 oraz MT-331.

5. Środowisko medyczne – Apteki, szpitale, hurtownie oraz magazyny

System CoolSens zapewnia:

  • nadzór nad temperaturą w lodówkach medycznych i transportach szczepionek,
  • ochronę leków wrażliwych na zmiany temperatury,
  • spełnienie norm farmaceutycznych dzięki automatycznej rejestracji pomiarów, powiadomieniom rozsyłanym w sytuacjach alarmowych oraz cyklicznym oraz generowanym na żądanie raportom zawierających dane statystyczne, alarmy, wykresy jak również wartości surowe.

Jak wykorzystać pełen potencjał danych telemetrycznych? - interaktywne platformy chmurowe i zdalne zarządzanie urządzeniami

Nowoczesne moduły telemetryczne oferują szerokie możliwości konfiguracji, co pozwala na ich dostosowanie do specyficznych potrzeb różnych branż. Moduły bateryjne, np. MT-718, zapewniają długą autonomiczną pracę, co czyni je idealnym rozwiązaniem do monitoringu sieci wodociągowych i ciepłowniczych. Lokalizatory, takie jak ML-941 lub ML-232, umożliwiają precyzyjne śledzenie ruchomych zasobów.

Ważnym elementem współczesnych systemów telemetrycznych są interaktywne platformy chmurowe, które pozwalają na wizualizację danych i zdalne zarządzanie urządzeniami. Przykładem takiego rozwiązania jest Data Portal, który umożliwia zbieranie, analizowanie oraz prezentowanie danych telemetrycznych w przejrzysty i intuicyjny sposób.

Dzięki wsparciu integratorów i dostawców, przedsiębiorstwa mogą wdrażać skalowalne i elastyczne rozwiązania IoT, dostosowane do swoich potrzeb.
Rozwój technologii telemetrycznych umożliwia przedsiębiorstwom optymalizację procesów i zwiększenie efektywności operacyjnej. Integracja nowoczesnych systemów IoT z istniejącymi platformami analitycznymi pozwala na pełną kontrolę nad danymi i ich wykorzystanie do podejmowania trafnych decyzji biznesowych. Dzięki szerokiej ofercie rozwiązań telemetrycznych oraz wsparciu dostawców i integratorów, technologie IoT stają się nieodzownym elementem nowoczesnych systemów zarządzania.

Sprawdź też inne artykuły:

nis2 - grafika - 1
Jak zarządzać bezpieczeństwem informacji w sieci zgodnie
z dyrektywą NIS2?
Za nieprzestrzeganie przepisów dyrektywy NIS2 przewidziane są

wysokie kary…
Czytaj
Codesys
CODESYS® – nowoczesne środowisko programowania PLC
Poznaj nowoczesne środowisko do programowania
sterowników PLC i paneli HMI
Czytaj
Antena telekomunikacyjna new
Wyłączanie technologii 2G i 3G!
Poznaj 5 podpowiedzi, jak bezpiecznie wdrożyć
LTE/5G do systemów telemetrycznych bez
przestojów w procesach.
Czytaj