DataPortal.online

“Jeden obraz wart więcej niż 1000 słów” – to wciąż aktualne chińskie przysłowie, które w obecnej rzeczywistości wyjaśnia jak efektywnie i prosto przekazywać informację do odbiorcy. Już człowiek pierwotny wiedział, że malowidło naskalne na ścianie jaskini, po jednym rzucie oka przekaże skrót wydarzeń, jakie go spotkały. Obecnie w epoce mediów elektronicznych, również szybciej przemawia do nas obraz graficzny niż tekst, który niesie w sobie informacje szczegółowe, dodatkowe. Potwierdza to ogromna popularność serwisów internetowych, gdzie użytkownicy dzielą się ze sobą zdjęciami lub filmami, a dopiero po nich są komentarze. Podobnie jest z liczbami. Łatwiej analizuje się wykres niż tabelę z dużą ilością danych. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju analizy, a bez tabeli nie byłoby wykresu. Jedno jest jednak pewne, obrazowanie zgromadzonych danych lub pomiarów oraz odpowiednia prezentacja ułatwia znacząco ich analizę. Pierwsze spojrzenie na grafikę wyświetlaną na ekranie natychmiast charakteryzuje obecną lub przeszłą sytuację. W kolejnym kroku interesują nas detale. Taka koncepcja obserwacji występuje we wszystkich systemach monitorujących lub sterujących procesami przemysłowymi. Obserwator musi błyskawicznie dostać informację, np. o zdarzeniu alarmowym lub ogólnym stanie instalacji. Takie zadanie ma realizować nowa platforma internetowa, uzupełniająca projekt telemetria.pl. DataPortal gromadzi dane dostarczane z modułów telemetrycznych, wykonuje zleconą analizę oraz udostępnia wyniki w formie animowanych graficznych obrazów, które dostarczą obserwatorowi oczekiwanych informacji w oczekiwanej formie. Zapraszamy do przeczytania poniższego tysiąca słów opisujących szczegóły własnej…

Własna Chmura Telemetryczna

DataPortal to w uproszczeniu system SCADA dostępny z poziomu przeglądarki internetowej. Taki WEB serwer, wyświetlający animowaną wizualizację w przeglądarce. Logujemy się na odpowiednią stronę i na naszym komputerze lub telefonie pojawiają się animowane rysunki, umożliwiające obserwację bieżącego stanu monitorowanego obiektu lub procesu. Można zapytać co w tym nowatorskiego? Uruchamiamy serwer, budujemy stronę zasilaną danymi i gotowe. Tak powinien wyglądać efekt końcowy. Finalnie skrojona wizualizacja na stronie internetowej, która jest dostępna wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do sieci. Uruchamiamy przeglądarkę, logujemy się i dostajemy oczekiwane ekrany dostarczające niezbędnych informacji już po pierwszym spojrzeniu. Kolejny krok to szczegółowa analiza informacji i działanie przeciw ewentualnym nieprawidłowościom.

DataPortal to miejsce, gdzie właśnie taki system, szyty na miarę, można stworzyć. Nie musimy przy tym kupować serwerów czy licencji, instalować oprogramowania, programować w językach PHP, Java Script czy HTML. Platforma udostępnia gotowe narzędzia. Użytkownicy modułów telemetrycznych MT mogą bez potrzeby stosowania dotychczasowych systemów wizualizacji wykorzystać portal do swoich realizacji. DataPortal jest w pełni kompatybilny z projektem telemetria.pl. Obsługuje wszystkie moduły telemetryczne dostępne obecnie w ofercie Inventia. Usługa jest osadzona w „Chmurze”, gdzie po zalogowaniu mamy dostęp do zarządzania, projektowania i animacji stworzonych rysunków w ruchu, czyli trybu URUCHOM. Przygodę z DataPortal zaczynamy od stworzenia profilu użytkownika.

Profil Użytkownika

Do stworzenia profilu użytkownika wymagany jest przede wszystkim moduł telemetryczny. Podczas rejestracji urządzenia tworzymy swoje konto oraz użytkownika o profilu administracyjnym. Administrator konta ma dostęp do wszystkich dostępnych funkcji. Może wykreować dodatkowe profile dla użytkowników, którzy mają uzyskać dostęp do zawartości lub mają ją współtworzyć. Nowe profile niekoniecznie muszą mieć pełny dostęp do zawartości. Przewidzieliśmy kilka poziomów zdefiniowanych w systemie i dostępnych dla administratorów w celu nadawania uprawnień jednym kliknięciem. Taką rolą jest np. profil Obserwatora.

Umożliwia on wyłącznie logowanie na wskazany przez administratora działający projekt lub projekty z utworzoną wizualizacją. Zawartość konta można powiększać dodając kolejne urządzenia, karty SIM oraz inne usługi dodatkowe. Uprawnienia Administratora pozwalają na zarządzenie dodanymi zasobami w obrębie swojego konta. Do odbierania danych pomiarowych z dodanych urządzeń brakuje jedynie źródła danych.

Urządzenia czyli Źródła danych

Urządzenie dodane do DataPortalu wymaga odpowiedniej konfiguracji sieciowej, aby móc poprawnie komunikować się z „Chmurą”. Poprawnie skonfigurowany moduł jest rozpoznawany zgodnie z przesyłanym identyfikatorem. Dane wysyłane na DataPortal są odbierane w formie nieprzetworzonej, tj. wiemy, co urządzenie nadaje, ale jeszcze nie wiadomo jaką ostateczną formę przyjmiemy. Do interpretacji odbieranych danych w DataPortalu wymagane jest Źródło danych. Jest to jakby uzupełnienie fizycznego urządzenia, pośrednik, który dostarcza informacje do DataPortalu oznaczając je własnym znacznikiem.

Źródło danych tworzy się podczas dodawania urządzenia do zasobów „Chmury”. Urządzenie i źródło stają się powiązane. Dzięki takiemu zabiegowi struktura danych pomiarowych w DataPortalu jest odseparowana od warstwy sprzętowej. W każdej chwili Administrator konta może odłączyć urządzenie od Źródła danych i wykorzystać sprzęt w innym celu. Źródło nadal istnieje i może zostać zasilone danymi z innego urządzenia. Zasilanie danymi wiąże się bezpośrednio z transmisją danych.

Transmisja danych

DataPortal jest podłączony bezpośrednio do projektu telemetria.pl. To najprostszy i najszybszy sposób na komunikację w bezpiecznej, zamkniętej sieci. W samej „Chmurze” przewidziane zostały narzędzia do zarządzania swoimi kartami SIM. Obecnie jest to możliwość przypisania dostępnych kart do swoich urządzeń. Sprawdzić można również pozostały okres aktywności karty oraz szacunkowe zużycie danych. Wybierać możemy spośród trzech operatorów będących partnerem projektu telemetria.pl.

Przewidzieliśmy również inne metody dostarczania danych, które obecnie nie są jeszcze udostępnione w interfejsie. Mogą zostać włączone na specjalne życzenie. Tymczasem, gdy karta SIM jest już w urządzeniu, zalogowany moduł nadaje, a w Chmurze mamy powiązanie: karta-urządzenie-źródło, to czas sprawdzić, czy i jakie dane odbieramy.

Dane nieprzetworzone (RAW)

Pora na wybranie zasobów, które chcemy monitorować. Moduły telemetryczne przesyłają zdarzenia, zawartość rejestratora lub odpowiadają na zapytania. W każdym przypadku są to ponumerowane w jawny sposób rejestry lub bity. DataPortal domyślnie odbiera dane w postaci nieprzetworzonej. Dane odebrane ze zdarzenia lub rejestratora są prezentowane w formacie liczby dziesiętnej lub bitowej. Do użytkownika należy decyzja, które wartości mają być archiwizowane i w jakiej formie. Niektóre mogą wymagać przeskalowania, inne mogą przedstawiać prawdziwą wartość dopiero po odpowiednim “złożeniu” (np. wartość ze zmiennym przecinkiem to kilka rejestrów), jeszcze inne mają być w postaci binarnej, a odbieramy je w formie dziesiętnej.

Dane odbierane przez Dataportal w formacie RAW dają podgląd co przesyła moduł, czy odebrane dane są przez nas oczekiwane, a może jest ich za mało lub za dużo. Mając podgląd na nieprzetworzone dane jesteśmy już niedaleko do wartości przeliczonych zgodnie z określonym formatem zmiennej pomiarowej, czyli pojedynczym TAGiem.

TAGi a Bloki danych

Tak nazwaliśmy pojedynczą zmienną, która wprowadza do systemu wartość bieżącą oraz jest rejestrowana w historii. Konfiguracja TAGa pozwala na określenie jego typu tj. czy wartość ma być całkowita ze znakiem, może jest to zmienny przecinek, ile rejestrów wchodzi w jej skład, a może jest to zwykły tekst. W zależności od wybranego typu możemy określić dodatkowe opcje np. określić warunki skalowania, przetwarzania otrzymywanych wartości zgodnie z określonym wzorem. Pośrednio z typem TAGa związane są również ustawienia alarmowania. DataPortal dla wskazanych TAGów może automatycznie wykrywać sytuacje alarmowe, gromadzić je oraz wyświetlać wtedy, gdy dany stan już nie występuje. Alarmy można prezentować na dedykowanych kontrolkach opisanych w dalszej części.

Wracając do TAGów, wyróżniamy obecnie pięć rodzajów:

RZECZYWISTE – dane przychodzące z fizycznych urządzeń są zapisywane w historii, ich wartość aktualna dostępna jest na bieżąco.

WIRTUALNE – niepowiązane z urządzeniami, przechowują dane wprowadzone z poziomu wizualizacji, są zapisywane w historii.

PRZETWARZANE – dane przeliczane, których wartość jest wynikiem wykonanych działań matematycznych, gdzie argumentami są inne TAGi Rzeczywiste lub Wirtualne.

LOKALNE – niepowiązane z urządzeniami, przechowują dane chwilowe, pochodzące z przetworzenia TAGów rzeczywistych lub wirtualnych, ale wyłącznie, gdy oglądamy rysunki; wartość aktualna nie jest archiwizowana.

PLACEHOLDERY – wskaźniki dla innych TAGów, dynamicznie zmienianych podczas uruchamiania bliźniaczych wizualizacji wyświetlających dane z wielu obiektów o takiej samej strukturze na tym samym rysunku.

Poprawna interpretacja przychodzących z urządzeń danych jest możliwa wyłącznie, gdy TAGi mają właściwe ustawienia. DataPortal udostępnia podgląd bieżących wyników przetwarzania i gdy zachodzi taka potrzeba możliwa jest korekta nastaw oraz ponowna weryfikacja. Wartości TAGów są przetwarzane ze zwykłych danych przesyłanych zdarzeniowo, pochodzących z wewnętrznych rejestratorów urządzeń, jak również z klasycznego odpytania z interwałem. Powtarzalne odpytanie czasowe istnieje w „Chmurze” pod pojęciem Data bloków. Definicja sprowadza się do określenia o jakie rejestry chcemy pytać, z jakim okresem czasu. DataPortal odpytuje wskazane źródło odpowiednim zapytaniem, odbiera odpowiedź z powiązanego ze źródłem urządzenia, wykonuje zlecone przeliczenia i udostępnia wartość wynikową zgodnie z definicją TAGa. Wartości są dodawane do historii oraz przekazywane jako bieżące do Projektu powiązanego z TAGiem.

Projekty, Ekrany

W skład projektu wchodzą Użytkownicy i Źródła Danych wraz z TAGami. Projekt to zbiór określający przynależność poszczególnych elementów systemu wizualizacji. Zawiera także, i przede wszystkim, animowane ekrany, które oprócz grafiki mają bezpośrednie połączenie z bieżącymi i historycznymi wartościami konkretnych TAGów. Projekt łączy w całość wszystkie elementy umożliwiając wykorzystanie odbieranych informacji na animowanych rysunkach, wykresach lub szczegółowych tabelach.

Projekt może zostać przydzielony określonym użytkownikom przez co staje się dla nich dostępny. Jeden z ekranów będących w projekcie może zostać wybrany jako startowy. Tym sposobem otrzymujemy profil użytkownika, któremu po zalogowaniu uruchamia się odpowiednio przygotowany ekran, z którego można nawigować po całej stworzonej wizualizacji.

Tworzenie w DataPortal Designer

Po przełączeniu w tryb projektowania DataPortal uruchamia narzędzie umożliwiające rysowanie ekranów, które będą wyświetlane logującym się użytkownikom jako animowane. Designer jest edytorem umożliwiającym tworzenie grafik wektorowych o różnym stopniu skomplikowania. Równocześnie jest narzędziem do ich ożywiania w oparciu o dane pochodzące z przygotowanych wcześniej TAGów. Do dyspozycji dewelopera jest obszar roboczy przeznaczony do tworzenia rysunków graficznych, które staną się ekranami synoptycznymi.

Wszystkie podstawowe opcje, takie jak: zapisz, kopiuj, grupuj, itp. dostępne są bezpośrednio z podstawowego menu. Funkcje do kreowania wizualizacji dostępne są z poziomu dedykowanych paneli, których widocznością i pozycją na ekranie można sterować w zależności od upodobań. Po uruchomieniu Designer prezentuje systemowy ekran demo lub pustą przestrzeń roboczą, zależnie od wyboru. Rozpoczynamy tworzenie pierwszego lub kolejnych ekranów w Projekcie.

Rysowanie ekranów

Zaczynamy od ustalenia wielkości rysunku oraz jego proporcji w panelu OBSZAR ROBOCZY. W tym miejscu mamy również możliwość wybrania stylu UI (interfejsu użytkownika) wyświetlania dla gotowych kontrolek (ich opis w dalszej części) oraz wybrania tła obszaru w postaci dowolnego rysunku lub stałego koloru. Obiekty graficzne i kontrolki dostępne są po wywołaniu panelu PRZYBORNIK. Funkcje proste takie jak rysowanie linii, koła, prostokąta czy dowolnej ścieżki dają wstęp do kreowania dowolnej grafiki. Niezbędnym elementem jest również możliwość wstawiania tekstu oraz zewnętrznych rysunków graficznych. Przybornik udostępnia również elementy złożone, takie jak: licznik alarmów, różnorakie przyciski oraz animowany wskaźnik.

Te elementy po wybraniu wymagają dostosowania ich wyglądu, bądź działania, do oczekiwań poprzez modyfikację ich właściwości dostępnych na panelu o tej samej nazwie. Przybornik udostępnia również elementy zaawansowane, które mają dodatkowo swoje własne okna z ustawieniami dostępnymi po dwukrotnym kliknięciu w dodaną do obszaru roboczego kontrolkę. Natomiast elementy zaawansowane to nic innego jak gotowe kontrolki, np. wykres, których wygląd zewnętrzny zależy od wybranego stylu UI.

Wykresy i tabele

Pojedyncza kontrolka może przybrać postać jednego z czterech dostępnych typów wykresu: liniowy, kolumnowy, punktowy (XY) oraz Gantt. Niezależnie od wybranego typu użytkownik ma wpływ na wygląd kontrolki oraz jej zachowanie poprzez zmianę ustawień w panelu WŁAŚCIWOŚCI. Dla ułatwienia podzieliliśmy ustawienia na grupy: Ogólne, Osie, Styl. Każda z nich zawiera parametry, których zmiana pozwala dostosować kontrolkę do własnych potrzeb. Do poprawnej pracy wybrany typ należy uzbroić w pisaki, które będą prezentować wartości ze wskazanych TAGów. Każdy pisak można edytować niezależnie. Kontrolka wyświetla trendy bieżące w trybie automatycznego odświeżania. We właściwościach można wybrać prace z danymi archiwalnymi. W trybie historycznym sterowanie wyświetlaniem trendów odbywa się ręcznie przez użytkownika. Prezentacja danych jest statyczna według zadanych kryteriów czasowych.

Zmiana przybliżenia jest wywoływana ręcznie, powodując uzupełnienie brakujących pomiarów. Uzupełnieniem kontrolki Wykres jest Tabela, która również wyświetla dane bieżące lub historyczne dla podłączonych TAGów. Tabela jest niezależna, ale może zostać sparowana z kontrolką wykresu. Tak skonfigurowana jest automatycznie wypełniana danymi aktualnie wyświetlanymi na wykresie. Tabela pozwala jednym kliknięciem eksportować swoją zawartość na lokalny dysk komputera. Pobrane dane mogą zostać wykorzystane do dalszej analizy w innych programach. Tabela ma również proste funkcje do wyliczania wartości średnich, sumy i różnicy dla wyświetlanych danych. Nie ma ograniczeń w dodawaniu wielu wykresów lub tabel w jednym projekcie. Specyficzną kontrolką typu Tabela jest Zestawienie alarmów.

Obsługa alarmowania

Do wyświetlania oraz zarządzania alarmami w projekcie służy zestawienie alarmów. Kontrolka automatycznie wyświetla alarmy zgodnie z konfiguracją powiązanych TAGów. Alarmy można potwierdzać, usuwać oraz komentować swoim tekstem. Podczas tworzenia ekranu w ustawieniach zestawienia można usunąć lub dodać kolumny oraz pomocnicze liczniki wyświetlające całkowitą ilość stanów, w jakich znajdują się poszczególne alarmy. Zestawienie umożliwia również odtwarzanie sygnałów dźwiękowych, gdy wystąpi sytuacja alarmowa.

Elementem uzupełniającym jest kontrolka licznika alarmów. Przewidziana jest do wstawiania na rysunki, gdzie nie jest przewidziane umieszczenie tabelarycznego zestawienia. Dzięki temu użytkownik zawsze dowie się o wystąpieniu nowego alarmu niezależnie od obecnie wyświetlanego ekranu. Licznik alarmów również odtwarza sygnały dźwiękowe.

Pokażmy to na mapie

Kontrolka MAPA wyświetla w trybie URUCHOM aktywną mapę z zaznaczonymi lokalizacjami monitorowanych obiektów. W trakcie konfiguracji kontrolki można ustalić początkowe przybliżenie widoku mapy, pozycję startową oraz nanieść i spersonalizować znaczniki lokalizujące. Kolor znaczników jest animowany i opisuje aktualną sytuację na obiekcie. Znacznik może jednocześnie być skrótem do danych szczegółowych. Mapa jest idealna jako element ekranu startowego w rozproszonych systemach monitoringu, gdzie położenie obiektów jest rozrzucone w terenie.

Opcje mapy udostępniają również możliwości umieszczania znaczników do obiektów, które zmieniają swoją pozycję. Kontrolka Mapy i pozostałe elementy przybornika posiadają szereg parametrów konfiguracyjnych przeznaczonych do modyfikacji z poziomu panelu WŁAŚCIWOŚCI. Tak jak znaczniki również właściwości kontrolek można animować w trybie URUCHOM, w zależności od narzuconych warunków.

Animacje

Do dyspozycji dewelopera są animacje: koloru i gradientu, tekstu, przezroczystości, rozmiarów, stylu dla użytych obiektów, pozycji na obszarze roboczym, obrotu obiektów oraz wypełnienia procentowego. Możliwości wykorzystania dostępnych opcji są dowolne. Wszystko zależy od woli osoby tworzącej ekrany. W projekcie można utworzyć ich dowolną ilość. Nawigacja pomiędzy nimi, przełączenie ekranów lub wywołanie wyskakującego okna z innym ekranem również jest zaliczana do animacji. DataPortal udostępnia gotowe skrypty, które umożliwiają stworzenie wizualizacji o wielu poziomach.

Wśród nich są również gotowe skrypty do aktualizacji danych na żądanie lub do wysyłania rozkazów sterujących, które mają zostać dostarczone do oddalonych urządzeń. Podczas projektowania w każdej chwili można przetestować tworzoną wizualizację, wprawiając ją w ruch. Taki błyskawiczny podgląd daje nam odpowiedź, czy oczekiwany efekt, jaki chcemy uzyskać, został osiągnięty. Tryb ruchu jest tak naprawdę odrębną warstwą DataPortalu. Podczas projektowania wykorzystujemy go jedynie w celach testowo-diagnostycznych.

URUCHOM wizualizację

Gdy Projekt wizualizacji jest ukończony, dane z obiektów spływają, a animowane elementy wyświetlają się poprawnie, czas przejść do trybu URUCHOM. To forma ostateczna jaka będzie dostępna dla użytkownika o zwykłym profilu np. obserwatora. Po zalogowaniu DataPortal będzie od razu uruchamiał projekt w trybie animacji oraz prezentował ekran wybrany w projekcie jako startowy. Nawigacja po wizualizacji będzie zgodna z wolą jej dewelopera. Natomiast profil użytkownika może ograniczać pewne przywileje, np. możliwość sterowania lub potwierdzania alarmów.

Każdy użytkownik niezależnie od profilu może ustawić tryb URUCHOM jako startowy i bezpośrednio po zalogowaniu uzyskać bezpośredni dostęp do żyjącej wizualizacji.

Tak w skrócie wygląda tworzenie wizualizacji w DataPortal. To jednak nie wszystko. W chmurze ukrywamy więcej możliwości. Nie są one związane bezpośrednio z wizualizacją, lecz uzupełniają potencjał usługi.

WebMTC

Chmura DataPortal to nie tylko wizualizacja. Osadziliśmy w niej także narzędzia przeznaczone do zmiany konfiguracji podłączonych urządzeń. Sposób konfiguracji oraz jej Forma zostały zaczerpnięte z programu MTC, jaki udostępniamy w formie lokalnego, szybkiego konfiguratora instalowanej bezpośrednio na komputerze. Wersja sieciowa webMTC, w obecnie osadzonej pod DataPortalem wersji, umożliwia wyłącznie konfigurację bez możliwości programowania (na chwilę obecną). W wersji sieciowej można modyfikować prawie wszystkie parametry, jakie są dostępne w modułach, z pominięciem tych odpowiedzialnych za logowanie urządzenia do sieci GSM.

Udostępniamy pełen odczyt i zapis konfiguracji, możliwość synchronizacji czasu, dostęp do urządzeń z hasłem. Wspieramy również obsługę urządzeń bateryjnych, posiadających funkcje zgłaszania się do usługi MT-Spooler, którą również zaimplementowaliśmy bezpośrednio w DataPortalu. Dopełnieniem całości jest również historia konfiguracji, jakie zostały przeprowadzone z poziomu Chmury. Zapamiętane obrazy konfiguracji z przeszłości można opisywać, przeglądać, a gdy zajdzie potrzeba załadować do aktualnie podłączonego urządzenia lub w przyszłości wykonać masową aktualizację wielu urządzeń w jednej chwili.

Hosting danych w DataPortal

A może nie jest nam potrzebna wizualizacja, wystarczy Excel albo mamy własne oprogramowanie do analizy lub prezentacji danych?

DataPortal jest przygotowany do zbierania dużych ilości, częstych pomiarów. Rejestracja danych z urządzeń jest realizowana w trybie RAW oraz w formie przetworzonej pod postacią TAGów. Dane mogą być wyłącznie rejestrowane bez potrzeby budowania synoptyki. Przewidzieliśmy klika sposobów dostępu do gromadzonych przez DataPortal archiwów w różnej formie. Ta opcja jest przewidziana specjalnie na potrzeby odbiorców, którzy chcą skorzystać z dobrodziejstw telemetrii, ale przyzwyczajonych do swoich systemów wizualizacji lub programów.

Możliwe formy dystrybucji danych do klienta:

DATA REFORWARD (ROUTER LESS) – usługa transferu danych z urządzeń telemetrycznych bez potrzeby stosowania bramki lub routera dostępowego do telemetria.pl. DataPortal pełni rolę Routera i staje się bramką do telemetrii. Konfigurujemy tylko źródła danych oraz nasz lokalny system telemetrii, gdzie odbieramy dane za pośrednictwem MT-Data Provider.

RARE EXPORT – zgromadzone dane są udostępniane w formie plików typu CSV, XML oraz JSON zgodnie z ustawionym interwałem czasowym. Eksport danych odbywa się na podany przez użytkownika serwer FTP. Ten sposób wymaga również konfiguracji TAGów, gdyż dane w plikach są w pełni przetworzone.

OPC UA SERVER – DataPortal staje się serwerem OPC w architekturze UA. Do serwera mogą łączyć się klienci przy użyciu bezpiecznego szyfrowanego kanału. Serwer udostępnia dane zgodnie z konfiguracją źródeł danych oraz podłączonych z nimi TAGów.

Billing

Koszty użytkowania DataPortalu są zależne od kilku czynników opisanych w dalszej części tekstu, których suma wyznacza dzienne obciążenie. Ogólnie przyjęliśmy dobowy model rozliczania kosztów czyli raz dziennie następuje podliczenie użycia zasobów oraz pomniejszenie limitu dostępnego kredytu. Kredytem jest wirtualna waluta Vcoin, której zasoby można uzupełniać bezpośrednio z DataPortalu. W zależności od modelu wizualizacji jaki przyjmiemy każdy projekt będzie generował różne obciążenia.

W skład elementów wpływających na codzienny rachunek wchodzą:

EKRANY – zliczamy ilość utworzonych animowanych ekranów. Odbywa się to raz na dobę. Użytkownik podczas dodawania ekranów ma bieżący podgląd na aktualne koszty, które zostaną mu naliczone na koniec dnia, więc niepotrzebne ekrany mogą być skasowane i nie zostaną wliczone na zakończenie doby.

ŹRÓDŁA DANYCH – liczenie źródeł danych odbywa się podobnie jak ekranów. Liczone są wszystkie źródła danych. Nie ma ograniczenia co do ilości urządzeń, czy kart SIM.

AKTYWNE SESJE URUCHOM – zliczamy jednocześnie uruchomione sesje trybu URUCHOM. Znaczenia nie ma natomiast liczba utworzonych użytkowników w obrębie konta. Ilość możliwych jednoczesnych sesji jest liczona per konto (umożliwiamy również logowanie z wielu miejsc tym samym loginem). Ilość sesji sprawdzamy online i wyświetlamy stosowny komunikat dla użytkownika, który próbuje uruchomić tryb URUCHOM ponad dostępnym limitem.

CZAS ARCHIWIZACJI DANYCH – czas przechowywania danych jest określony w stosunku do całego konta i liczony jest w dniach. Wszystkie TAGi mają taki sam okres przechowywania bez względu na częstość aktualizacji. Dane, które wyjdą poza kupiony limit czasu są kasowane. Po wydłużeniu limitu czasu nowe dane napełniają zwiększoną przestrzeń do nowego progu. Po zmniejszeniu limitu czasu na koniec dnia dane spoza zakresu oznaczamy do skasowania. Kasowanie danych odbywa się z chwilą wyliczenia dobowego rachunku.

AKTUALIZACJA WARTOŚCI TAGA – zliczamy dobową aktualizację wszystkich TAGów utworzonych per konto. Użytkownik widzi na bieżąco ile aktualizacji już ma i na tej podstawie widzi jaki aktualnie ponosi koszt. Ustalamy dzienny limit aktualizacji i jego przekroczenie będzie zdejmować dodatkowe części waluty z konta na koniec dnia. Liczba aktualizacji TAGa jest elementem dynamicznym i każdej doby może być to inna wartość zależna od konfiguracji urządzeń.

USŁUGI DODATKOWE – w chwili obecnej mamy przewidziane trzy usługi dodatkowe związane z transferem danych. Każda z nich jest zliczana niezależnie oraz dodawana do ostatecznego kosztu dziennego. I tak uruchomienie kolejnych instancji serwera OPC zwiększa dzienny koszt, tak jak obsługa kolejnego serwera FTP, jaki ma zostać połączony z DataPortalem, czy kolejny adres IP w usłudze DATA REFORWARD.

Z naszych testów oraz wyliczeń wynika, że szacunkowy koszt miesięczny utrzymania jednego źródła danych, gdzie mamy około 9000 uaktualnień danych na dobę, wyświetlanych na trzech ekranach z jednoczesnym dostępem dla 3 użytkowników wynosi ok. 10 złotych netto.

Zapraszamy do tworzenia przyjaznych wizualizacji oraz korzystania z pełnych możliwości telemetrii w „Chmurze”, bo przecież Dane Powinny Pracować dla Nas!

Let the data work for You!